80 μαθητές από 45 διαφορετικά Λύκεια απ’ όλη την Ελλάδα παρακολούθησαν το 5ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (YES Program) που ολοκληρώθηκε χτες

Για 5η συνεχή χρονιά διεξήχθη με επιτυχία το Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας (YES program) από το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Με στόχο την ανάδειξη της νεανικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας, το σχολείο εκπαιδεύει τους μαθητές στη δόμηση επιχειρηματικού πλάνου και στα βήματα που απαιτούνται για την υλοποίηση μιας επιχειρηματικής ιδέας.

Τη φετινή χρονιά παρακολούθησαν το πρόγραμμα συνολικά 80 μαθητές από 45 διαφορετικά σχολεία από όλη την Ελλάδα (24% εκτός Αττικής). Όπως δήλωσε η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κατερίνα Πραματάρη, Eπιστημονική Υπεύθυνη του Προγράμματος, «φέτος το ενδιαφέρον των μαθητών απ’ όλη την Ελλάδα για το πρόγραμμα μας εξέπληξε πολύ ευχάριστα και ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Υποβλήθηκαν περισσότερες από 150 αιτήσεις και για το λόγο αυτό διπλασιάσαμε τον αριθμό των συμμετεχόντων σε σχέση με προηγούμενες χρονιές».

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία στην οποία συμμετέχουν εθελοντικά οι καθηγητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και στελέχη επιχειρήσεων που διδάσκουν και παρουσιάζουν στο πρόγραμμα. «Είναι χαρά μας να βλέπουμε, χρόνο με τον χρόνο, όλο και περισσότερους φορείς να πιστεύουν και να συμβάλλουν σ’ αυτή την προσπάθεια και ακόμη πιο ευχάριστο να βλέπουμε τα νέα παιδιά να διοχετεύουν με πάθος τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους σε μια ιδέα που μπορεί να αποτελέσει την επιχείρηση του αύριο».

Στις δύο εβδομάδες που διήρκησε το πρόγραμμα οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν διαλέξεις από καθηγητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και εξωτερικούς ομιλητές από τον επιχειρηματικό κόσμο, συμμετείχαν σε ανάλυση επιχειρηματικών περιπτώσεων και σε εκπαιδευτικά επιχειρηματικά παιχνίδια (business games), ενώ στο τέλος του προγράμματος πραγματοποίησαν επίσκεψη, σε μικρές ομάδες ατόμων, σε εταιρείες και φορείς επιχειρηματικότητας διαφόρων κλάδων, όπου αλληλεπίδρασαν με κορυφαία στελέχη και είδαν πώς λειτουργεί μια επιχείρηση σε πραγματικές συνθήκες. Τις επισκέψεις συντόνισε ο Φοιτητικός Σύλλογος Επιχειρηματικότητας ThinkBiz στο πλαίσιο του προγράμματος «Στη Σκιά ενός Επιχειρηματία».

Σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές, δουλεύοντας σε ομάδες, επεξεργάζονταν καθημερινά το δικό τους επιχειρηματικό πλάνο. Τα τελικά επιχειρηματικά πλάνα παρουσιάστηκαν σε ημερίδα που πραγματοποιήθηκε με αφορμή τη λήξη του προγράμματος, την Πέμπτη 17 Ιουλίου 2014 στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Την ημερίδα παρακολούθησαν καθηγητές του Πανεπιστημίου, εκπρόσωποι εταιρειών, γονείς και φοιτητές. Οι ιδέες και τα επιχειρηματικά σχέδια των μαθητών, παρά το μικρό χρονικό διάστημα που διατέθηκε για την επεξεργασία τους, έλαβαν πολύ ενθαρρυντικά και θετικά σχόλια. Από τις δεκαέξι συμμετέχουσες ομάδες βραβεύτηκαν οι ακόλουθες επιχειρηματικές ιδέες που ξεχώρισαν για την καινοτομία τους, τη δυνατότητα υλοποίησης της ιδέας και την παρουσίασή της:

1.  Revoluzions: Δυνατότητα διαχείρισης όλων των λογαριασμών στα κοινωνικά δίκτυα ενός χρήστη από ένα σημείο.
Ομάδα:
Ευδοξία  Γκότσια-Καραβαλή, Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων- Α’Λυκείου
Βασιλική Λαδά, Τραμπάντζειο  Λύκειο Σιάτιστας- Α’ Λυκείου
Στέλλα Ρούσου, 21ο Γενικό Λύκειο Αθηνών- Α’ Λυκείου
Αγγελική Τράμπα, 5ο Λύκειο Τρίπολης- Α’ Λυκείου
Ξενοφών Χουρμουζιάδης, 1ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών Πέλλας- Γ’ Λυκείου

2.  ΙnnSight: Λύση υποστήριξης τυφλών με αξιοποίσηση ψηφιακών χαρτών και άλλων σύγροχνων τεχνολογιών.
Ομάδα:
Δημήτρης  Αναστασιάδης, 1ο Γενικό Λύκειο Καλλιθέας- Γ’ Λυκείου
Κατερίνα Θεοδωρίδου, 2ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου- Γ’ Λυκείου
Εσμεράλντα-Αργυρώ Λαγού, 3ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου- Α’ Λυκείου
Μαρία Μιχαήλ, 2ο Γενικό (Πρώην Πειραματικό) Λύκειο Ιλίου-Γ’ Λυκείου
Νίκος Συρόπουλος, 2ο Γενικό Λύκειο Βελβεντού- Α’ Λυκείου

3.  ADStreet: Δωρεάν πρόσβαση στο Internet από παντού μέσω wifi δίνοντας κίνητρα σε εταιρίες και επαγγελματίες να το διαθέσουν έναντι διαφήμισης.
Ομάδα:
Εύη Βελιβασάκη, Γενικό Λύκειο Σχηματαρίου-Α’ Λυκείου
Δέσποινα Καραγιάννη, 3ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου- Γ’ Λυκείου
Αντώνης Κρητικός, Γενικό Λύκειο Νάξου- Γ’ Λυκείου
Αναστασία Μαυρογιάννη, Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων-Α’ Λυκείου
Μαργαρίτα Μπακάλη, 1ο Γενικό Λύκειο Πετρούπολης-Α’ Λυκείου

Έπαινοι απονεμήθηκαν ακόμη στις ομάδες που διακρίθηκαν στα επιχειρηματικά παίγνια στα οποία συμμετείχαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια του προγράμματος, αλλά και στην ομάδα που παρουσίασε την πιο καινοτόμο ιδέα (SkyFab: ρούχα από έξυπνο ύφασμα) και σ’ αυτή με την καλύτερη στρατηγική μάρκετινγκ (em: εφαρμογή διαχείρισης οικονομικών μέσω κινητού).

Με όλες τις παραπάνω δραστηριότητες, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να καταλάβουν τις επαγγελματικές προοπτικές που τους ανοίγονται στους πιο δυναμικά αναπτυσσόμενους κλάδους της οικονομίας και να διερευνήσουν τις δυνατότητες που έχουν ως μελλοντικά στελέχη μίας επιχείρησης ή ως δημιουργοί μίας νέας επιχειρηματικής δραστηριότητας.

Χορηγοί του Προγράμματος ήταν το μεταπτυχιακό πρόγραμμα ΜBA International του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και οι εταιρείες ΑΒ Βασιλόπουλος, Ernst & Young, Ε.Ι Παπαδόπουλος Α.Ε. και Vodafone CU οι οποίες παρείχαν υποτροφίες στους μαθητές και τις μαθήτριες που το παρακολούθησαν, ενώ και η Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα χορήγησε υποτροφίες και κάλυψε τα έξοδα διαμονής για 10 μαθητές από το νομό Κοζάνης.

Υποστηρικτές του Προγράμματος ήταν επίσης ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Endeavor Greece, ο Φοιτητικός Σύλλογος Επιχειρηματικότητας Thinkbiz και η Mars Hellas. Οι εταιρείες και οι φορείς που φιλοξένησαν τους μαθητές κατά τη διάρκεια της ενημερωτικής επίσκεψης ήταν οι:  Sleed, E-Travel | pamediakopes.gr, TravelPlanet24.com | Tripsta, Corallia α1•innohub (7Layers, Antcor), The EGG και e-food.gr.

Συμμετέχοντες στο 5ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας

Α/Α Ονοματεπώνυμο Λύκειο Φοίτησης
1 Πέτρος Αγαλιανός 3ο ΓΕΛ. Κερατσινίου
2 Χαράλαμπος Αλβανός 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου
3 Δημήτρης Αναστασιάδης 1ο ΓΕΛ Καλλιθέας
4 Νικόλαος Ανδρικόπουλος ΓΕΛ Διονύσου
5 Παναγιώτης Αραμπατζής 1ο ΓΕΛ Κοζάνης
6 Λάμπρος Αργυρίου 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
7 Κυριακή Αρίφη 2ο ΓΕΛ Πειραιά
8 Ευη Βελιβασάκη ΓΕΛ Σχηματαρίου
9 Δήμητρα Βέργου Αμερικανικό Κολλεγιο Ελλάδος – Pierce
10 Ευαγγελία Βλογιαννίτη Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια Μάνεση
11 Λεμονιά Βουλγαράκη 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
12 ΙΩΑΝΝΑ Γιαννακοπούλου 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς
13 Οθωνας Γκαϊτατζής 1ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών Πέλλας
14 Ελένη Γκίκα 5ο ΓΕΛ Ζωγράφου
15 Ασπασία Γκότση ΓΕΛ Δωρίου
16 Ευδοξία Γκότσια – Καραβαλή Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων
17 Φωτεινή Γκουζιώτη 1ο ΓΕΛ Κοζάνης
18 Παναγιώτης Γλάρου Βαρβάκειος Πρότυπος Σχολή
19 Νεκταρία Γρηγοράτου Πατήσια
20 Μαρία Γρηγοροπούλου 2ο ΓΕΛ Βριλησσίων
21 Ελένη Γρηγοροπουλου Αθήνα
22 Ηλιάνα Δανιήλ ΓΕΛ Νέας Ιωνίας
23 Γεώργιος Ζωγραφάκης 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου
24 Αικατερίνη Θεοδωρίδου 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου
25 Ιωάννα Ιωαννίδη 3ο ΓΕΛ. Κερατσινίου
26 Δέσποινα Καραγιάννη 3ο ΓΕΛ. Κερατσινίου
27 Ορέστης Καραγκούνης 4ο ΓΕΛ Κοζάνης
28 Δέσποινα Καρασαββίδου 1ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών Πέλλας
29 Μαρία-Ευαγγελία Καρατσικάκη 4ο ΓΕΛ Αχαρνών
30 Ηλιάνα Κλειτσογιάννη 1ο ΓΕΛ Κοζάνης
31 Ευδοξία Κονομη 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
32 Αντώνιος-Αλκιβιάδης Κόρδας Βύρωνας
33 Σπύρος Κοτρετσος ΑΧΑΡΝΑΙ
34 Χρύσα Κουγιουμτζή ΡΑΛΛΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
35 Κωνσταντίνος Κουτσαντώνης Α’ Τοσίτσειο Αρσάκειο Εκάλης
36 Αντώνης Κρητικός ΓΕΛ Νάξου
37 Παναγιώτης Κυρίος Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων
38 Μαρία Κυρούση Μελίσσια
39 Θεόδωρος Κυτίδης 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
40 Γεωργακόπουλος Κωνσταντίνος 1ο ΓΕΛ Καλλιθέας
41 Αργυρώ Εσμεράλντα Λαγού 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
42 Βασιλική Λαδά Τραμπάντζειο Λύκειο Σιάτιστα
43 Υπατία- Άννα Λαμπροπούλου 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς
44 Ευάγγελος Λέκκας 2ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών
45 Φαίδρα Λουρδή Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων
46 Αναστασία Μαυρογιάννη Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων
47 Κωνστνατίνος Μαυρογιάννης Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων
48 Μάριος Μικελάτος 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
49 Μαρία Μιχαήλ 2ο ΓΕΛ Ιλιου
50 Ευσταθία-Εβίτα Μιχαλοπούλου 4ο ΓΕΛ Αργυρούπολης
51 Κωνσταντίνος Μουστάκης 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου
52 Μαργαρίτα Μπακάλη 1ο ΓΕΛ Πετρούπολης
53 Κωνστνατίνος Μπαμπέτας Εκπαιδευτήρια Καίσαρη
54 Παναγιώτης Μπατσικούρας Αθηνα
55 Ιρένε Μπουράκη 2ο ΓΕΛ Πτολεμαϊδας
56 Κωνσταντίνα Ελένη Νίνου 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
57 Ευαγγελία Ντζαχρήστου 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
58 Ρομίνα Ντότσι 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς
59 Σμαραλένα Πάλλη 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς
60 Χρήστος Πανταζής 3ο ΓΕΛ Πτολεμαϊδας
61 Ανάργυρος Παπαγεωργίου 1ο ΓΕΛ Κορυδαλλού
62 Ηλίας Παρασκευόπουλος 3ο ΓΕΛ Αμαρουσίου
63 Ελευθέριος Πιστικός 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
64 Γεώργιος Πιτσούνης 4ο ΓΕΛ Κοζάνης
65 Θεόδωρος Πλέσσας ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων
66 Βερονίκη Πρεβεζάνου 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς
67 Βασιλική Προισκου ΜΕΓΑΡΑ
68 Στέλλα Ρούσσου 21ο ΓΕΛ Αθηνών
69 Γιωργος Σιλιβανης 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
70 Βιργινία Σπατούλα 6ο ΓΕΛ Καλλιθέας
71 Νικόλαος Συρόπουλος 2ο ΓΕΛ Βελβεντού
72 Ζακίνος Ταραμπουλούς Pierce-The American College of Greece
73 Βασιλική Τερζοπούλου Μουσικό Λύκειο Πτολεμαϊδας
74 Μαρία- Γρηγορία Τζοροβίλη 22ο ΓΕΛ Αθηνών
75 Ιωάννης Τόλιας 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου
76 Αγγελική Τραμπά 5ο ΓΕΛ Τρίπολης
77 Δημήτριος Φουντούλης 10ο ΓΕΛ Πειραιά
78 Μαρία Χανιωτάκη 1ο Γελ Πετρούπολης
79 Αικατερίνη Χατζηαθανασίου 2ο ΓΕΛ Πρέβεζας
80 Ξενοφών Χουρμουζιάδης 1ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών Πέλλας

ΧΟΡΗΓΟΙ

ab
ey
papadopoulos3
 
imba
US-Embassy-e1401403643803
 
cu

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ

endeavor
thinkbiz
mars

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ - Shadow an Entrepreneur

tp24
etravel
sleed
corallia
antcor
7layers
theegg
e-food

auebdmst_new

 

5yes2

Οι 10 μαθητές από την Κοζάνη που παρακολούθησαν το πρόγραμμα με τη στήριξη της Αμερικάνικης Πρεσβείας στην Αθήνα

5yes3

Ζωντανές παρουσιάσεις με χρήση εικόνας-βίντεο και πρωτότυπων εφαρμογών
(εδώ η παρουσίαση της νικήτριας ομάδας)

 5yes4

Και λίγη μουσική από τα παιδιά που άδραξαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν το πιάνο που βρισκόταν στο αμφιθέατρο!

 

 5yes5

Ένα πρόγραμμα που ξεκίνησε και τελείωσε με μεγάλο ενθουσιασμό
(selfie από την πρώτη μέρα)